Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sorunuz burada listelenmiyorsa lütfen destek birimimizle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

 

CHOMAR Antivirus'ı Windows tabanlı cihazlarınıza kurabilmek için gerekli kurulum paketlerini bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir. CHOMAR Antivirus'un resmi web sitesi üzerinden ürün grupları hakkında bilgi alabilir ve istediğiniz ürün için deneme sürümü kurulum paketini ücretsiz indirebilirsiniz.

CHOMAR Antivirus'ı Android tabanlı cihazlarınıza kurabilmek için Google Play uygulama mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Google Play üzerinden CHOMAR Antivirus'ı cihazınıza kurmak için burayı tıklayınız.

CHOMAR Antivirus tarafından desteklenen işletim sistemleri:

Microsoft Windows

  • Windows 10, Mobile ve IoT Core Sürümü hariç, x86 tabanlı 32-bit veya 64-bit
  • Windows 8.1, RT ve Başlangıç Sürümü hariç, x86 tabanlı 32-bit veya 64-bit
  • Windows 8, RT ve Başlangıç Sürümü hariç, x86 tabanlı 32-bit veya 64-bit
  • Windows 7, herhangi bir sürüm, x86 tabanlı 32-bit veya 64-bit

Google Android

  • Android 4.1 (Jelly Bean) ve üstü, x86 veya ARM tabanlı 32-bit veya 64-bit

CHOMAR Antivirus, Windows tabanlı cihazlar için ücretli olmasına rağmen 30 gün boyunca istediğiniz cihazda ücretsiz deneme imkanı sunulur. Deneme süreci için herhangi bir üyelik, kredi kartı bilgisi vb. bilgilere ihtiyaç duyulmaz. 30 gün sonunda tüm antivirüs fonksiyonları çalışmaya devam eder. Sadece ürün ve virüs imza veritabanı güncelleştirmelerini alamazsınız.

CHOMAR Antivirus, Android tabanlı cihazlar için tamamen ücretsizdir. Üstelik yaygın ücretsiz antivirüs yazılımlarının aksine reklam içermez ve kullanıcı verileriniz 3. kişilere satılmaz.

CHOMAR Antivirus, Android tabanlı cihazlar için tamamen ücretsiz olup Windows tabanlı cihazlar için 30 gün boyunca kullanabileceğiniz deneme sürümüne sahiptir.

Antivirüsler zararlı yazılımları tespit edebilmek amacıyla zararlı yazılımların ilgili sistemde saklanabileceği verileri tarar. Bu veriler basit zararlı yazılımlar için doğrudan bir dosya olabileceği gibi, karmaşık zararlı yazılımlar için daha farklı alanlar da olabilir. CHOMAR Antivirus de bu nedenden dolayı diğer antivirüsler gibi tarama yapabilmek için dosyalarınıza erişebilmesi gerekir.

CHOMAR Antivirus projesi, "koruma" ve bununla ilişkili olarak "bekçi köpeği" konsepti üzerinden gidilerek, projenin ismi İngilizce'de bekçi köpeği anlamına gelen "Watchdog" kod adı ile geliştirilmeye başlanmıştır. Ürün ticarileşme aşamasında Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğü'nde yer alan;

çomar: "1. isim İri köpek, çoban köpeği", Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğü.

Kelimesi proje için uygun görülmüş markalaşma aşamasında ise birçok dilde okunuşu "çomar" olan "chomar" kelimesi projenin nihai ismi olarak belirlenmiştir.

"ÇOMAR" ve "CHOMAR" şirketimizin tescilli ticari markalarıdır.

CHOMAR Antivirus, Windows'un farklı sürümlerindeki yapısal değişiklikler ve desteklenen işlemci mimarileri nedeniyle farklı kurulum paketlerine sahiptir.

Çevrimiçi (Online) kurulum paketleri işletim sistemini ve işlemci mimarisini otomatik olarak tanır ve gereken doğru kurulum paketini sizin için indirerek kurulumu gerçekleştirir. Eğer Windows işletim sisteminizin sürümü ve işlemci mimariniz hakkında bir fikriniz yoksa ve aktif İnternet bağlantınız varsa çevrimiçi kurulum paketlerini kullanmanız tavsiye edilir.

Çevrimdışı (Offline) kurulum paketleri doğrudan bir Windows sürümü ve işlemci mimarisine uygun olarak hazırlanmıştır. Kurulum için herhangi bir İnternet bağlantısı gerektirmez. Ayrıca kurulum paketleri indirdiğiniz zamana kadarki tüm güncelleştirmeleri içerir. Çevrimdışı kurulum paketleri, çok sayıda bilgisayara kurulum yapmak veya İnternet bağlantısının olmadığı cihazlara kurulum yapmak isteyenlere tavsiye edilir.

Bir çok antivirüs uygulaması çevrimdışı kurulum paketi ile gelmez. Standart kurulum paketleri ise kurulduktan sonra büyük boyutlarda güncelleme alırlar. Dolayısıyla bu çoklu kurulumlarda hem gereksiz İnternet trafiği, hem de İnternet bağlantısının olmadığı durumlarda tam koruma sağlanmaması anlamına gelir. Bu sorunları bertaraf etmek amacıyla CHOMAR Antivirus'ın tüm çevrimdışı kurulum paketleri güncel virus imzalarını içerecek şekilde hazırlanmıştır. Böylelikle İnternet bağlantısının olmadığı cihazlarda kurulum yaptığınızda tam koruma sağlamanızın yanı sıra çoklu kurulumlarınızı daha hızlı ve bütün ağı etkilemeyecek şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

CHOMAR Antivirus tarama motoru %100 yerli imkanlarla geliştirilmiştir. Herhangi bir üçüncü parti antivirüs motoru entegrasyonu yoktur.

CHOMAR Antivirus'ün tarama motoru %100 yerli imkanlarla sıfırdan geliştirildiği için diğer antivirüs ürünlerinin aksine "eski teknoloji kalıntıları" içermez. Geliştirilmesinin her aşamasında modern donanımlar dikkate alınarak gerektiğinde makine dili seviyesinde optimizasyonlar gerçekleştirilmiş, buna bağlı olarak yüksek performanslı bir tarama motoru elde edilmiştir.

CHOMAR Antivirus'te tam tarama yapabilmek için Windows platformunda sistem tepsisi (system tray) veya başlat menüsünden CHOMAR Antivirus'ı bularak CHOMAR Antivirus grafiksel arayüzüne ulaşabilirsiniz. Sonra "Virüs Tarama" seçeneğini ve ardından "Tam Tarama"yı seçerek bilgisayarınızda tam tarama gerçekleştirebilirsiniz.

Android platformu için ise uygulamalardan CHOMAR Antivirus'ı çalıştırıp, "Tara" menüsünü seçiniz. Açılan pencereden "Tam Tarama"yı seçerek cihazınızda tam taramayı gerçekleştirebilirsiniz.

Choose your country or region.